System alarmowy montowany w naszym domu nie musi służyć wyłącznie do jego ochrony. Nie każdy ma świadomość, że przy pomocy systemu alarmowego możemy przyczynić się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i za energię elektryczną płacić po prostu mniej. W jaki sposób?

Na pewno nie da się tego zrobić, jeśli nasz system alarmowy będzie bardzo ubogi. Montując profesjonalny system alarmowy i dobra centralę z wieloma możliwościami, możemy za jej pomocą, nie tylko sterować samym systemem, ale i ogrzewaniem, klimatyzacją, wyłączaniem prądu w pomieszczeniach i nie tylko. Aby taka opcja była możliwa, konieczne jest jednak zamontowanie czujek ruchu i czujek magnetycznych.

Czujki ruchu, to element , który można zastosować praktycznie w każdym systemie alarmowym. Odpowiednio zamontowane, mogą pomóc w automatycznym załączaniu się światła, tylko wtedy, gdy jest ono niezbędne. Czujka ruchu może pomóc, by światło będzie się zapalać tylko wtedy, gdy w danym pomieszczeniu zostanie wykryta obecność człowieka. Takie rozwiązanie gwarantuje oszczędność energii elektrycznej.

Oszczędność na kosztach ogrzewania można zrealizować w inny sposób. Odpowiednio wyposażony i ustawiony system alarmowy, w połączeniu z czujkami magnetycznymi, może sterować ogrzewaniem i – na przykład – uzależniać jego włączenie od tego czy w pomieszczeniu są otwarte okna. Jeśli tak jest, ogrzewanie się nie załączy, jeśli okna będą zamknięte, ogrzewanie zacznie działać. Takie rozwiązanie w znaczący sposób ogranicza jego koszty. Sam system można również ustawić tak, by temperatura w pomieszczeniu danych godzinach się podnosiła, w innych obniżała. Taka opcja sprawdza się choćby przy ogrzewaniu domu i częstych wyjazdach do pracy. W trakcie naszej nieobecności ogrzewanie może być minimalizowane, a więc jego koszty będą niższe. Doskonale się to sprawdza również w trakcie wakacyjnych wojaży. Wyjeżdżając na dłużej, możemy ustawić ogrzewanie tak, by dom się nie wyziębił, dzięki czemu po powrocie do domu nie będziemy narzekać na temperaturę we wnętrzach.

System alarmowy oprócz swojej oczywistej funkcji, może spełniać tez inne, co dla nas może być po prostu korzystne. Warto rozważyć więc montaż systemu alarmowego, a planując jego zamontowanie, zdecydować się na taki, który nie tylko będzie chronić, zawiadamiać nas w przypadku pożaru czy włamania, ale i powodować oszczędzanie energii.