Czy wiecie, że monitoring przemysłowy posiada już przeszło 70-letnią historię? Wszystko zaczęło się, jak to często przy nowinkach technologicznych, jako rozwiązanie militarne w 1942 roku w Peenemünde w Niemczech . Zaprojektowany przez niemieckich inżynierów i uruchomiony przez Siemens AG system miał za zadanie obserwację uruchomienia rakiet V-2.

Z kolei pierwszy komercyjny system telewizji przemysłowej pojawił się w USA w 1949 roku. Nazywał się Vericon i niestety nie wiadomo o nim dużo więcej, poza tym, że był reklamowany jako nie wymagający pozwolenia. Natomiast w 1969 roku, stworzony i opatentowany przez Marie Van Brittan Brown system miał już na celu, tak jak w dzisiejszych czasach, ochronę domu i mienia. Przesuwana w górę i w dół kamera oraz specjalne urządzenie, pozwalało właścicielowi domu zobaczyć poprzez odbiornik telewizyjny, osobę u drzwi oraz usłyszeć jej głos. Natomiast jeśli chodzi o pierwsze zastosowanie systemu CCTV w przestrzeni publicznej, to miało miejsce w mieście Olean w stanie Nowy York w 1968 roku. Monitoring zainstalowano wzdłuż najważniejszych ulic w celu zwalczania przestępczości. Podobne zastosowanie miały kamery użyte w 1973 roku w Nowym Jorku. Choć żywiono nadzieję, że dzięki monitoringowi uda się powstrzymać przestępczość występującą na tym terenie, to przynajmniej początkowo, niewiele to dało – statystyki specjalnie nie zmalały. Mimo to w latach 80 XX wieku, urządzenia monitorujące stawały się coraz bardziej popularne i zaczęły się rozprzestrzeniać na terenie kraju, głównie w przestrzeni publicznej, ale też w obiektach usługowych, szczególnie tych narażonych na kradzieże. Od połowy lat 90 sukcesywnie wzrastała liczba instalowanych kamer w miejscach takich jak szkoły, domy i parki. CCTV stało się również powszechne w bankach i sklepach i miało za zadanie zniechęcać do kradzieży i napadów. Trend ten utrzymuje się do dziś, a systemy monitoringu stosowane są nie tylko w celu zwiększenia bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ale także, coraz częściej, do ochrony mienia prywatnego.

Oczywiście technologia CCTV z ubiegłego stulecia, znacząco różniła się od tej, którą możemy cieszyć się dzisiaj. Najwcześniejsze urządzenia charakteryzowało to, że nie miały opcji umożliwiającej jednoczesne rejestrowanie i przeglądanie zdarzeń. Ponadto uzyskiwany obraz był czarno biały i kiepskiej jakości. Co więcej, zainstalowanie określonej liczby kamer wiązało się z koniecznością użycia takiej samej liczby monitorów. Z czasem zdołano obmyślić technologię pozwalającą na rejestrowanie obrazu na taśmie magnetycznej, jednak takie taśmy wymagały ręcznego zmieniania, co było pracochłonne, kosztowne i zawodne. Takie uniedogodnienie skutecznie powstrzymywało popularyzację monitoringu. Natomiast przełom nastąpił w latach 70 wraz z zastosowaniem technologi VCR która ułatwia nagrywanie i kasowanie informacji.

W latach 90, monitoring technologicznie miał się już całkiem dobrze, gdyż możliwe było nagrywanie z kilku kamer jednocześnie,a także zaczęto rejestrować daty i godziny. Zapewniło to znaczącą oszczędność czasu i pieniędzy, co z kolei zadecydowało o tak dynamicznym rozwoju telewizji przemysłowej w USA.

Współcześnie rozwój technologii CCTV opiera się na produktach i systemach internetowych. Obecnie kamery są w stanie wykonywać swoje funkcje nawet w ciemności, a to dzięki wbudowanym oświetlaczom podczerwieni (IR). Urządzenia są ruchome, posiadają czujniki ruchu i co najważniejsze możliwe jest bezprzewodowe transmitowanie obrazu ale o tym napiszemy w kolejnym artykule…