Monitoring analogowy znany jest od wielu lat. Pomimo rozwoju technologii i wzrostu popularności cyfrowego monitoringu IP, systemy analogowe wciąż są popularne i chętnie wybierane przez klientów. Powodów jest oczywiście wiele a jednym z nich jest cena – systemy analogowe są o wiele tańsze od monitoringu IP. To jednak nie jedyna ich cecha. Warto poznać ich więcej. Monitoring analogowy ma bowiem swoje plusy i minusy.

Analogowy czyli jaki?

System analogowy to nazwa dość potoczna. Nie każdy wie, że w dzisiejszy monitoring analogowy śmiało można określić jako cyfrowy. W wielu systemach, jedynym elementem analogowym jest kabel, którym obraz przesyłany jest do rejestratora. Inne elementy monitoringu, w tym kamera i rejestrator, to urządzenia cyfrowe, cały system jednak jest dużo mnie skomplikowany niż cyfrowy monitoring IP. Dla użytkowników jest to bardzo istotna informacja. System analogowy jest prostszy w montażu, a zamontować go mogą nie tylko specjaliści ale i użytkownicy z mniejszą wiedzą techniczną. W takich systemach dużo łatwiej tez zdiagnozować i usunąć ewentualne usterki.

Obraz

Monitoring analogowy posiada jedną istotną wadę. Bez wątpienia charakteryzuje się obrazem gorszym od monitoringu IP. Przy monitoringu analogowym nie ma możliwości dokładnego analizowania obrazu, jakość obrazu zaś nie zawsze jest na tyle wysoka, by rozpoznać szczegóły. Jeśli zależy nam na lepszych parametrach obrazu, wybór kamer IP jest lepszym rozwiązaniem. Co ciekawe, systemy analogowe sprawdzają się przy gorszym oświetleniu, lub podczas pracy w nocy.

Możliwości

Analogowe systemy monitoringu nie posiadają wielu opcji, które przy systemach cyfrowych są oczywiste, jednak w niektórych przypadkach są od systemów cyfrowych lepsze i oczywiście tańsze Jeśli w planowanym monitoringu znajdują się miejsca, w których lepsze będą kamery cyfrowe i miejsca, w których monitoring analogowy będzie lepszym rozwiązaniem, warto wiedzieć o tym, że jest możliwość ich połączenia. System hybrydowy – bo tak nazywa się taka opcja ,to w niektórych przypadkach najlepsza opcja.

Podsumowując

Zarówno monitoring analogowy jak i cyfrowy, posiada plusy i minusy. Planując montaż monitoringu, trzeba mieć to na uwadze i rozważyć najlepsze w danych przypadkach opcje, nie zapominając, że istotnym kryterium wyboru jest także budżet, który posiadamy. {przy zaawansowanych systemach monitoringu, monitoring IP może bowiem okazać się wielokrotnie droższy od analogowego.